New Works kan nu præsenterer ”ADDITIONAL,” en kollektion som er lavet i samarbejde med designer og kunstner Malene Birger.
Malene Birger har designet en serie af objekter og tekstildesign som skal være et supplement til New Works eksisterende kollektion og som skal anvendes på puder og plaider.
New Works er en forholdsvis ung virksomhed, som på trods af sin alder har en ambitiøs og klar strategi og som elsker at eksperimentere.
”New Works er et brand, der elsker at eksperimentere. Vi har i længere tid ønsket at arbejde med tekstiler, og da vi fik muligheden for at arbejde sammen Malene var det en perfekt mulighed for at arbejde tæt sammen med en af de bedste designere i branchen,” siger Knut Bendik Humlevik, kreativ direktør for New Works.
Vi ser frem til at se den nye supplerende kollektion til New Works!
Hvis du ikke kan vente med at se de fine items, kan du tage et smugkig på denne video: